استفاده از شیشه در نمای ساختمان و طراحی نماهای تمام شیشه ای برای ساختمانها و برج ها از چند دهه پیش در سراسر دنیا به صورت روز افزونی افزایش یافته است این امر به دلیل زیبایی بسیار زیاد نمای شیشه ای و استفاده از نور خورشید و صرفه جویی در مصرف برق جهت ایجاد روشنایی داخل ساختمانها می باشد . اگر چه که استفاده از نماهای شیشه ای باعث استفاده از گرمای خورشید در زمستان جهت گرمایش داخل ساختمانها بود ولی با گذشت زمان مشکلات استفاده از شیشه در نمای ساختمانها هر چه بیشتر آشکار شد. مشکلاتی از قبیل اتلاف انرژی حرارتی داخل ساختمانها و افزایش گرمای ناشی از تابش خورشید در تابستان و در نتیجه افزایش مصرف انرژی برق توسط سیستمهای سرمایشی ، همچنین اثرات مخرب تابش اشعه ماوراء بنفش بر وسایل دکوراسیون داخلی ساختمانها و سلامتی انسان از جمله اصلی ترین مشکلات شیشه ها می باشند .

kontrol01.jpg

این مشکلات منجر به تولید و استفاده از شیشه های رفلکس و معمولی به صورت دو جداره و لمینت ویا ترکیبی از این دو نوع شیشه گردید و به این ترتیب مسئله اتلاف انرژی حرارتی و اثرات مخرب اشعه ماوراء بنفش (UV ) و گرمای ناشی از تابش نور خورشید تا حدود زیادی برطرف شد.
با گسترش صنعت شیشه و همچنین اهمیت مسئله صرفه جویی در مصرف انرژی تا حداکثر ممکن کارخانجات تولید شیشه به منظور برآورده نمودن نیازها و سلیقه های مختلف اقدام به تولید نسل جدیدی از شیشه ها موسوم به شیشه های کنترل کننده انرژی با قابلیت های بسیار زیاد و منحصر به فرد را نمودند که در مقایسه با شیشه های معمولی از عملکرد بسیار مناسب تری در این زمینه برخوردار می باشند.

انواع شیشه های کنترل کننده انرژی
این نوع شیشه ها دارای انواع بسیار مختلفی می باشند که هر نوع کاربرد مخصوص به خود دارد از مهمترین و پرکاربرد ترین ابن شیشه ها می توان به شیشه های LOW E و پلنی بل جی و شیشه های سان انرژی (SUNERGY ) نام برد.

شیشه های پلنی بل جی (PLANIBEL G) یا LOW E
این نوع شیشه ها به طور مشخص عایق امواج با طول موج بلند یا امواج مادون قرمز بوده و در جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی داخل ساختمانها بسیار موثر می باشند. ایجاد یک نوع پوشش از جنس اکسید فلزی بر روی یک طرف شیشه باعث می شود که این شیشه ها تا حدود زیادی از عبور امواج مادون قرمز و انرژی حرارتی جلوگیری نموده و آن را به داخل ساختمان منعکس نمایند. این خاصیت علاوه بر اینکه مانع از خروج انرژی گرمایی می شود در تابستان از انتقال حرارت محیط خارج به داخل که در اثر اختلاف دمای بین دو محیط صورت می گیرد جلوگیری می نماید . به همین دلیل استفاده از این شیشه ها نقش بسزایی در صرفه جویی در مصرف انرژی دارند. اگر چه که شیشه های پلنی بل جی و LOW E دارای خاصیت یکسانی می باشند اما شیشه های پلنی بل جی در این زمینه از کیفیت و قابلیت های بیشتری برخوردارند. از لحاظ فرایند های تولید انجام این فرایند ها از قبیل سکوریت کردن ،دوجداره نمودن و لمینت کردن بر روی شیشه های پلنی بل جی ساده تر صورت گرفته و سطح پوشش دار این شیشه ها در طی انجام فرایندهای مذکور به هیچ عنوان آسیبی ندیده و خاصیت شیشه کاملا حفظ می شود.

شیشه های سان انرژی (SUNERGY )
شیشه های سان انرژی نیز مانند شیشه های پلنی بل جی عایق حرارت و امواج مادون قرمز می باشند . خاصیت مهم دیگر این نوع شیشه ها عایق بودن در برابر اشعه مضر ماوراء بنفش (UV ) نور خورشید میباشد. این خاصیت باعث می شود استفاده از این شیشه ها در نمای ساختمان نه تنها از اتلاف انرژی حرارتی جلوگیری نماید بلکه مانع اثرات مخرب اشعه UV بر روی رنگ وسایل و دکوراسیون داخلی ساختمانها و بر سلامتی انسان می شود. یکی از مزیت های شیشه های سان انرژی این است که ازآن می توان به صورت تک جداره نیز استفاده نمود در حالی که شیشه پلنی بل جی و LOW E غالبا به صورت دوجداره و یا لمینت بکار می روند . البته استفاده از این شیشه ها به صورت دوجداره و لمینت کارایی آنها را بسیار افزایش می دهد.

از دیگر مزیت های شیشه های سان انرژی و پلنی بل جی نسبت به شیشه های LOW E مقاوم بودن پوشش سطح این شیشه در مدت زمان طولانی می باشد ، در حال حاضر شیشه های LOW E تولید داخل موجود در بازار به صورتی تولید می شوند که پس از بازشدن بسته بندی مخصوص آن حداکثر باید ظرف مدت 3 روز دوجداره یا لمینت شوند در غیر این صورت خاصیت خود را از دست می دهند ،این در حالی است که شیشه های سان انرژی و پلنی بل جی را پس از باز شدن بسته بندی می توان تا مدت زیادی در انبار نگهداری کرد بدون اینکه هیچ گونه مشکلی برای سطح پوشش دار و خاصیت آن پیش آید.
مشخصات وقابلیت های فنی این نوع شیشه ها از طریق فاکتورهای مخصوصی از قبیل میزان عبور نور ، حرارت و انرژی و .... سنجیده شده و با یکدیگر مقایسه می شود که در ادامه شرح داده خواهد شد .
مشخصات فنی

میزان عبور نور (LT% )
میزان عبور نوراز شیشه در جداول فنی توسط فاکتوری به نام LT به صورت درصد بیان می شود . بالا بودن عدد LT به معنی قابلیت عبور نور بیشتر و پایین بودن آن به معنی قابلیت عبور نور کمترمی باشد. انتخاب شیشه مناسب از لحاظ فاکتور عبور نور به مواردمختلفی از قبیل منطقه جغرافیایی ، میزان تابش نور خورشید،میزان نیاز مکان مورد نظر به نور خورشید و همچنین سلیقه شخصی افراد و موارد مختلفی بستگی دارد ولی بطور کلی در مناطقی که تابش خورشید زیاد است مانند مناطق گرم وخشک استفاده از شیشه های با LT پایین و برای مناطق سرداستفاده از شیشه های با LTبالا توصیه می شود.علاوه بر این مسئله جهت جغرافیایی ساختمانها و پنجره هانیز در این مورد موثر است مثلا استفاده از شیشه های LTبالا در پنجره های شمالی جنوبی نسبت به پنجره های شرقی  غربی ساختمانها ، در هر صورت میزان LT شیشه های کنترل کننده انرژی نسبت به شیشه های معمولی کمتر است .

نوع شیشه

رنگ

ضخامت mm

میزان عبور نور LT%

میزان انعکاس نور LR%

شيشه فلوت

سفيد

4

90

8

سبز

6

89

8

آبي

4

79

-

-

6

73

7

-

6

73

7

شيشه رفلکس

سبز

6

31

34

برنز

6

22

34

شیشه پلنی بل جی

سفيد

4

82

11

-

6

82

11

شیشه سان انرژی

سفيد

4

69

9

سبز

6

68

9

آبي

6

56

7

-

4

60

8

-

6

56

7

میزان بازتابش و انعکاس نورخورشید (LR )
این فاکتور نیز مانند LT به موارد مختلفی بستگی دارد . این فاکتور در شیشه های کنترل کننده انرژی و شیشه های معمولی تفاوت قابل توجهی ندارد. جدول فوق مقادیر LT و LR چند نوع مختلف شیشه را نشان می دهد .
میزان عبور اشعه UV :
میزان عبور اشعه ماوراء بنفش (UV) نور خورشید به صورت درصد بیان می شود . هرچه میزان درصد UV بالاتر باشد میزان نفوذ اشعه UV بیشتر و هرچه میزان آن کمتر باشد میزان نفوذ کمتر می باشد .
در بین شیشه های کنترل کننده انرژی میزان نفوذ اشعه ماوراء بنفش در شیشه های سان انرژی کمتر از شیشه های معمولی و پلنی بل جی می باشد و استفاده از این شیشه ها به صورت دوجداره و لمینت قابلیت عایق بودن آنها در برابر اشعه UV را بسیار افزایش می دهد . جدول ذیل میزان درصد UV در شیشه های مختلف را نشان می دهد .

نوع شیشه

رنگ

ضخامت mm

UV%

شيشه تک جداره

شيشه فلوت

سفيد

4

67

   

6

56

   

10

47

 

سبز

6

16

 

برنز

6

15

 

آبي

6

30

شيشه رفلکس

سفيد

6

17

 

سبز

6

5

 

برنز

6

5

 

آبي

6

5

سان انرژي

سفيد

4

41

   

6

38

 

سبز

6

12

 

آبي

6

20

شيشه دو جداره

شیشه فلوت – هوا- شیشه فلوت

سفيد - سفيد

6-16-4

47

 

سفید - سبز

6-16-4

14

 

سفید – برنز

6-16-4

13

 

سفید – آبی

6-16-4

25

شیشه پلنی بل جی – آرگون90% - شیشه فلوت

سفید - سفید

4-16-4

35

شیشه فلوت – هوا – شیشه سان انرژی

سفید - سفید

4-15-4

33

 

سفید – سبز

6-15-6

10

 

سفید - آبی

6-15-6

16

شيشه لمينت

شیشه پلنی بل جی – طلق PVB - شیشه فلوت

سفید - سفید

4-0/38-4

0

 

خصوصیات حرارتی

مهمترین خصوصیت شیشه های کنترل کننده انرژی جلوگیری از اتلاف حرارت و انرژی می باشد که این خصوصیت با دو فاکتور U.Value و SF بیان می شود.

U.Value :

حرارت داخل ساختمانها در زمستان توسط رسانش و جابه جایی و توسط امواج مادون قرمز از طریق شیشه ها به خارج منتقل شده و هدر می رود . مسئله انتقال حرارت از طریق رسانش و جابه جایی با دوجداره کردن شیشه ها تا حدود زیادی از بین می رود ولی انتقال حرارت از طریق امواج مادون قرمز حتی با دوجداره نمودن شیشه ها نیز وجود داشته و باعث اتلاف انرژی حراراتی می گردد.این مسئله در تابستان نیز با توجه به بالا بودن دمای محیط خارج نسبت به محیط داخل باعث انتقال حرارت به داخل ساختمان و افزایش مصرف انرژی توسط سیستمهای سرمایشی می شود.
بطور کلی U.Value عبارتست از میزان انرژی حرارتی که در هر ساعت از هر یک متر مربع شیشه به ازاء یک درجه اختلاف دما در دو طرف شیشه از یک طرف به طرف دیگر آن جابه جا می شود و میزان آن بر مبنای انرژی الکتریکی یعنی وات بر متر مربع (W/m2.K ) بیان می شود.


بطور مثال در صورتی که U.Value برای یک شیشه 1 باشد این بدان معناست که اگر اختلاف دما بین دو طرف شیشه یک درجه باشد در هرساعت معادل یک وات انرژی حرارتی از یک متر مربع از آن شیشه منتقل می شود.
هرچه میزان این فاکتور برای شیشه ها کم باشد میزان عایق بودن آنها در برابر اتلاف انرژی بیشتر است . میزان U.Value برای شیشه های معمولی بالا می باشد و همین امر باعث هدر رفتن انرژی از طریق این شیشه ها می گردد. اگر چه که دوجداره نمودن شیشه های معمولی نقش موثری در کاهش این فاکتور دارد اما شیشه های کنترل کننده انرژی از قبیل پلنی بل جی ، LOW E و سان انرژی به صورت تک جداره نیز از U.Value پایین تری نسبت به شیشه های معمولی برخوردار می باشند و در صورت کاربرد آنها به صورت دوجداره و لمینت نقش بسزایی در کاهش هزینه های حاصل از اتلاف انرژی خواهند داشت.
جدول ذیل مقادیر U.Value برای شیشه های مختلف را نشان می دهد.

نوع شیشه

رنگ

ضخامت mm

U.Value (W/m2K)

شيشه تک جداره

شيشه فلوت

سفيد

4

5.8

   

6

5.7

   

8

5.7

   

10

5.6

 

سبز

6

5.7

 

آبي

6

5.7

شيشه رفلکس

سفيد

6

5.7

 

سبز

6

5.7

 

برنز

6

5.7

 

آبي

6

5.7

سان انرژي

سفيد

4

4.2

   

6

4.2

 

سبز

6

4.2

 

آبي

6

4.2

شیشه پلنی بل جی

سفيد

4

3.7

 

سفيد

6

3.7

شيشه دو جداره

شیشه فلوت – هوا- شیشه فلوت

سفيد - سفيد

4-16-4

2.8

POS3 شیشه پلنی بل جی – هوا - شیشه فلوت

سفید - سفید

4-12-4

1.6

POS3شیشه پلنی بل جی – آرگون - شیشه فلوت

سفید – سفید

4-12-4

1.7

POS2 شیشه پلنی بل جی–آرگون90%- شیشه فلوت

سفید – سفید

4-16-4

1.5

شیشه فلوت - هوا - شیشه سان انرژی

سفید - سفید

4-15-4

2

شیشه فلوت – آرگون 90%– شیشه سان انرژی

سفید - سفید

4-15-4

1.8

شیشه فلوت – آرگون – شیشه سان انرژی

سفید – سبز

6-15-6

1.8

 

سفید - آبی

6-15-6

1.8

شيشه لمينت

شیشه پلنی بل جی – طلق PVB - شیشه فلوت

سفید - سفید

3-0/38-3

3.7

شیشه پلنی بل جی – طلق PVB - شیشه فلوت

سفید - سفید

6-0/76-6

3.6

SF :
نور خورشید از امواج با طول موج مختلف تشکیل شده است که دارای انرژی می باشند ، بخشی از امواج نور خورشید در اثر تابش و برخورد با سطوح با عث ایجاد انرژی حرارتی می شوند. همچنین قسمتی از این امواج که دارای طول موج بلند می باشند (امواج مادون قرمز ) خود باعث انتقال انرژی حرارتی خورشید می شوند . بطور کلی انرژی نورخورشید را به نام انرژی خورشیدی

 ( SOLAR ENERGY ) می شناسند.
انرژی خورشیدی پس از برخورد به شیشه به چند قسمت تقسیم می شود . بخشی از آن مستقیما از شیشه نفوذ کرده و باعث ایجاد گرما در داخل ساختمان می شود ( DET ) ، بخشی از آن توسط شیشه منعکس می شود ( ER ) و بخش دیگر آن توسط شیشه جذب شده ( EA ) و باعث گرم شدن خود شیشه می شود . بخشی از گرمای ایجاد شده در شیشه به داخل ساختمان و بخش دیگر آن به خارج از ساختمان بازتاب می گردد.

 SF یا فاکتور انرژی خورشیدی شیشه عبارتست از مجموع انرژی خورشیدی که مستقیما از شیشه عبور می کند ( DET ) و قسمتی  از انرژی جذب شده توسط شیشه که به داخل ساختمان بازتاب می شود.

low-e.jpg

میزان SF در جداول به صورت درصد نشان داده می شود . هر چه میزان SF برای یک شیشه کمتر باشد میزان عبور انرژی خورشیدی آن و در نتیجه ایجاد گرما در فضاهای داخلی کمتر بوده و انرژی کمتری توسط سیستمهای سرمایشی در تابستان مصرف می شود. انتخاب شیشه از نظر این فاکتور باید بر اساس منطقه آب و هوایی و طول مدت فصول صورت گیرد . بطور مثال در مناطقی که زمستان طولانی دارد استفاده از شیشه های با SF بالا جهت بهره گیری از انرژی گرمایی خورشید مناسب تر است.

جدول ذیل مقادیر SF برای شیشه های مختلف را نشان می دهد

نوع شیشه

رنگ

ضخامت mm

SF%

شيشه تک جداره

شيشه فلوت

سفيد

4

87

   

6

84

 

سبز

6

57

 

آبي

6

61

شيشه رفلکس

سفيد

6

53

 

سبز

6

35

 

برنز

6

45

 

آبي

6

41

سان انرژي

سفيد

4

62

   

6

60

 

سبز

6

42

 

آبي

6

45

شیشه پلنی بل جی

سفيد

4

73

 

سفيد

©Shisheh Imeni Co. All Rights Reserved